Pielęgniarki założyły swoje pierwsze czepki

Pielęgniarki założyły swoje pierwsze czepki

Studenci I roku pielęgniarstwa z Karkonoskiej Państwowej Szkoły wyższej w Jeleniej Górze, mają za sobą uroczystość "Czepkowania", która odbyła się 26 kwietnia 2019 roku w Auli Rektoratu KPSW o godzinie 14.00.

W uroczystości wzieli udział m.in.: Przewodnicząca Rady Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położonych w Jeleniej Górze - pani Elżbieta Słojewska-Poznańska, dyrektorzy Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej - Pan Tomasz Dymyt i Zbigniew Markiewicz oraz Prorektor KPSW dr inż. Tadeusz Lewandowski. Uroczystość poprowadziła Dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego - dr n. med Wioletta Palczewska oraz kadra dydaktyczna Zakładu Pielęgniarstwa.

"Tradycja czepkowania ma swoją historię i łączona jest z przynależnością do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Czepkowanie, oczekiwane przez uczennice kiedyś szkół medycznych, było wielkim wydarzeniem - możliwością budowania utożsamiania się z zawodem.

W historii kształcenia pielęgniarek w uczelniach wyższych ceremoniał czepkowania jest bardzo zróżnicowany. Pierwszą uczelnią, która wprowadziła tę uroczystość była Akademia Medyczna w Lublinie. Uroczystości często towarzyszy Hymn Pielęgniarski (zatwierdzony na posiedzeniu plenarnym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego 20 lutego 1989 r. - zob. Biuletyn PTP nr 5/IX/89).

Czepek pielęgniarski jest symbolem zawodu, kiedyś spełnił funkcje ochronne – zabezpieczał włosy. W Polsce pierwsze wzory czepka to okres powstania pierwszych szkół kształcących pielęgniarki (Kraków, 1911). Dla celów reprezentacyjnych był wówczas okrywany granatowym welonem.

(źródło: K.Wolska-Lipiec; Tradycje i etos wykonywania zawodu pielęgniarki. W: Wizerunek pielęgniarki i położnej na tle nowych… s:50)

Poniżej wideo relacja z Uroczystości Czepkowania.

red. R. Tomasik

DSC00158
DSC00159
DSC00169
FOTO CZEP
FOTO CZEP1
FOTO CZEP3
DSC00163
instagram
instagram
instagram